Deset tipů pro zdravé a krásné nehty

 1. Nezapomínejte na hydrataci 

Výborným prostředkem, který udrží nehty i jejich okolí hydratované a zabrání vysušování, zatrhávání kůžiček a lámání nehtů, je obyčejná kosmetická  vazelína. Stačí vetřít malé množství předtím, než jdete spát, nebo kdykoliv cítíte, že jsou kůžičky suché.

Pokud vám vazelína nevyhovuje, můžete ji nahradit ricinovým olejem bohatým na vitamin E, nebo kuchyňským olivovým olejem.

 2. Gumové rukavice při úklidu

Každý úklid spojený s vodou nebo hlínou na zahradě je pro nehty velkou zátěží, obzvlášť připočteme-li chemické přísady čisticích prostředků. Obyčejné gumové rukavice tomu všemu dokáží zabránit.

Navíc pokud si před jejich obléknutím ruce namažete krémem, pak se můžete těšit na mnohem jemnější pokožku.

 3. Nehtové kůžičky se nestříhají

Nehtové kůžičky neboli kutikuly se nezastříhávají, protože pak rychleji dorůstají a jsou houževnatější a navíc může dojít ke zranění, při kterém se do rány velmi snadno dostane infekce. 

Správným postupem je zatlačit kůžičky opatrně s pomocí pomerančového dřívka nebo gumové špachtličky zpátky do lůžek, nejlépe po koupeli, kdy jsou změkčené, jinak můžete kůžičky poškodit a oslabit tak celý nehet.

 4. Před mykózou chrání sušení

Po umývání nádobí, koupeli, sprše nebo návštěvě bazénu si pečlivě osušte ruce a nehty na rukou i nohou. Zabráníte tak případnému šíření mykózy.

 5. Zázračný vitamín H

Nehty jsou tak jako kopyta koní tvořeny z keratinu. A právě díky kopytům vědci odhalili zázračné účinky biotinu nebo-li vitamínu řady B, nazývaného také vitamínem H, který posiluje koňská kopyta.

Zvýšený příjem tohoto vitamínu analogicky zpevní také lámavé a štěpivé nehty a jako bonus zpomaluje nadměrné vypadávání vlasů. „Je obsažen hlavně v játrech, arašídech, vaječných žloutcích, houbách, grapefruitech či vodních melounech,

 6. Mléko i vajíčka součástí jídelníčku

Váš jídelníček by měl obsahovat minimálně jednu sklenici mléka a vajíčko natvrdo denně. Obsahují totiž zinek, který zlepšuje především vzhled nehtu. Nedostatek zinku se projevuje bílými skvrnami na nehtech, které moc parády nenadělají.

  
7. Správné pilování

I pilování nehtu by mělo být prováděno podle pravidel. V první řadě si nehty nikdy nepilujte, když máte změklé nehty z vody, jsou pak mnohem náchylnější k lámání. Netahejte ani s pilníkem tam a zpátky, ale pilujte v jednom směru. Ideální je používat především skleněné pilníky, které jsou mnohem jemnější.  

 8. Masáž nehtů by měla být samozřejmostí

Každou volnou chvilku například v MHD či při čekání ve frontě byste měli využít k masáži prstů. Podpoříte tak prokrvení nehtového lůžka a urychlíte růst nehtu.

Výborné je spojit masáž s aplikací krému na ruce. Nehty tak již za pár dní budou vypadat výrazně silněji a zářivěji.  

 9. Lakování nehtů může být výhodné

I když se vám třeba barevné nehty nelíbí, nerezignujte na používání laku na nehty. Neslouží jen na ozdobu, ale nehty také chrání před vlivy vnějšího prostředí.

Používejte proto pravidelně bezbarvý lak a jeho vrstvu pravidelně doplňujte, když je potřeba. Kvalitní laky by měly vydržet až sedm dní. Nalakované nehty navíc působí zdravěji a upraveně.

Bezbarvý lak používejte i dospod před lakováním výraznými barvami. Jinak budete mít problém odstranit z nehtů nádech tmavých a výrazných barev.

Jako doplnění ozdravné kůry pro vaše nehty můžeme doporučit Pshine neboli japonskou manikúru.

 10. Používejte pouze šetrné odlakovače

Šetrné odlakovače neobsahují aceton ani formaldehyd. Tyto látky nehty vysušují a způsobují slábnutí a třepení. Namísto toho šetrný odlakovač založený na bázi acetátu nehtům téměř neškodí.

 

Pozor na diety a také jednostrannou stravu

Diety mohou být důvodem, proč máte křehké, roztřepené a lámající se nehty, ale i řídnoucí vlasy. Mohou zpúsobit nedostatek vitamínů B2, B12, železa, vápníku a zinku.

Rozhodující je vitamínu B2, který obnovuje strukturu nehtů, vlasů i kůže a podporuje tvorbu hormonů.

Málo masa znamená málo železa

Nedostatek železa ve stravě je jedním z možných důvodů, který může způsobit, že nehty nejsou jen křehké, ale i hrbolaté a bledé. Také někdy změní svůj tvar, který pak připomíná lžičku.

Pomoci vám může zařazení různých potravin do jídelníčku:

* listovou zeleninu (kapustu, špenát, brokolici),

* různé druhy ořechů,

* libové maso, játra a vejce,

* švestky, hrozinky a datle

* pivovarské kvasnice atd.

Nedostatek železa bývá charakteristický pro vegetariány, protože maso je přirozeným zdrojem tohoto minerálu, ale i dalších látek, které jsou důležité pro zdravý vývoj nehtů i vlasů.

Bílé tečky signalizují nedostatek zinku

Vedle železa může potíže s nehty způsobit také deficit zinku (nehty jsou křehké a tvoří se na nich bílé tečky nebo linie), vápníku a síry, ale také vitamínů A, C a B.

Pokud nehty ztrácejí lesk a štěpí se, bývá to často proto, že máme málo mastných kyselin. Pak je dobré dávat do salátů panenský olivový olej nebo další rostlinné oleje lisované za studena. A jíst hodně ryb, jako je losos, treska, pstruh nebo okoun.