Deformita palce - vbočení

Hallux valgus (valgózní deformita palce neboli vbočený palec) je stav, při němž dochází k poškození kloubu palce u nohy a deformaci palce, kdy se palec uklání směrem k ostatním prstům. Hallux valgus vzniká následkem dysfunkce svalů a šlach v oblasti chodidla.

Při této deformaci chodidla se výrazně zvětšuje úhel mezi první a druhou kostí nártní. První kost nártní se uklání směrem ven od osy chodidla a palec se stáčí směrem dovnitř, přičemž jeho kloub začne vybočovat – tento výčnělek se někdy lidově označuje jako „kotník“. Palec se tak dostává do nepřirozeného postavení a stáčí se dál směrem k ukazováku. V obuvi je na vyčnívající „kotník“ vyvíjen neustálý tlak

a proto často dochází k zánětům a zpravidla k tzv. bursitidě – k zánětu tíhového váčku.

Navíc se v důsledku tohoto tlaku začínají měnit kosti v oblasti hlavičky první nártní kosti.

Tyto změny vedou k otokům, zvýšené citlivosti, bolestivosti a zvýšené

dráždivosti daného místa. Nesprávné postavení a nesprávný úhel palce má za následek

předčasné opotřebení kloubu palce a chrupavky a zvětšování kostního výrůstku na chodidle.

Příčiny

 Deformita může vzniknout už v dětství jako zděděná odchylka. Nejčastěji vzniká v pozdějším věku, ale není výjimkou již kolem 20 - 30. roku věku.

V důsledku ochabnutí či méněcennosti vazivového a svalového aparátu dojde k poklesu podélné i příčné klenby. Vlivem přetížení vnitřní strany nohy při vbočeném postavení paty a hlezenního kloubu dojde k přetížení palcové strany nohy, ochabnutí a uvolnění meziprstních svalů, rotaci palce a postupně rozšíření přední části nohy. Tah svalů a šlach pak stahuje palec do vbočeného postavení, mění se osa palce, tlakem obuvi vzniká otlak na kůži i zhrubění na kosti .

 

Příznaky

 

Subjektivně se vbočený palec projevuje hlavně bolestí při chůzi a v obuvi na vnitřní straně palce v oblasti zduření. Často je kůže zarudlá se zduřením burzy. Nohy se brzy unaví, palec se vychyluje směrem k druhému prstu. Šlacha palce sklouzává do plosky a zhoršuje deformitu. Postupně vznikají degenerativní změny na základním kloubu palce.

 

Prevence

Speciální vložka udržuje palec ve správném postavení a nedovolí mu se při chůzi vychýlit Zabraňuje, aby byl palec stlačován v botě, a zastavuje růst „kotníku“. Díky vlastnostem fixátoru se normalizuje fyziologické postavení vbočeného palce
Vhodnou prevencí je hlavně správné obutí a v případě již začínající deformity kvalitní individuálně upravená dynamická vložka v botách.
Základem  prevence je správné obutí. Cítíte-li bolesti v oblasti palce na noze, volte obuv se správně zhotovenou stélkou, na středním podpatku a prostornou špičkou – vysoké podpatky nejsou vhodné na trvalé nošení, vedou ke vzniku ploché nohy, podporují flekční postavení kolen a kyčlí, hyperlordózu bederní a vyvolávají i bolesti v zádech. Bota by měla mít pevný opatek, vhodný materiál je lehký a poddajný. „Pro správnou funkci nohy je důležitá stabilita, aby noha byla ve správném postavení a pevná v bočním i předo-zadním směru,“ říká k výběru vhodné boty Dalibor Ostrý. Chození na boso vašim palcům také nikterak nepomůže: „V domácím léčení doporučuji nechodit naboso po tvrdém a rovném povrchu, používat měkkou domácí obuv nejlépe s anatomicky tvarovanou stélkou. Při bolestech se pak doporučuje cvičení palce a protahování všemi směry.“ 
Při trvalejších potížích či větší deformitě, kdy už vbočený palec omezuje sportovní aktivity nebo prostě stále jen bolí, neváhejte s návštěvou lékaře. „Při bolestech nohou v oblasti palce by bylo vhodné odborné vyšetření v podologické poradně. Včasná opatření jako korekce vadného postavení nohou individuálně vyrobenými vložkami, doporučení vhodné obuvi, eventuelně i omezení nevhodného přetěžování v práci či při sportu vám mohou výrazně ulevit,“ říká Dalibor Ostrý.
Křivé prsty nemusíte schovávat v uzavřené botě, když si venku slunce dokazuje svou moc. Jejich náprava stojí úsilí, pravidelnou péči a někdy i zatnuté zuby a pár slz, ale když vytrváte, na žabky a sandály už se nebudete muset koukat jen skrze výlohu.