Kožní problémy a nemoci, které nejčastěji trápí po létu

Léto je časem dovolených, koupání v moři, dovádění ve veřejných bazénech, chození naboso ve společných umývárnách. I děti se potýkají s nedostatečnou hygienou na táborech a jiných akcích. Jaké jsou nejčastější kožní problémy, které si vozíme z dovolených?
Na podzim je ideální čas pro nápravu škod vzniklých pobytem na slunci. Sluneční záření, slaná a chlórovaná voda, teplo nebo klimatizace mají za následek vysoušení kůže, nezřídka i praskání pat, které je velmi bolestivé. Všechny tyto faktory poškozují povrchový ochranný film kůže, čímž se zvyšuje ztráta vody a tuků z pokožky. Na kůži se objevují šupiny, loupe se a může svědit.
Po létě pomůže peeling
Působením slunce může také docházet k nerovnoměrnému zbytnění rohoviny, která se vytváří jako přirozená ochrana kůže proti UV záření. Jak tento stav poznat? „Pokud se vás tento případ bude týkat, budete na sobě sledovat hrubou a olupující se kůži na některých místech těla včetně chodidel. Pro sjednocení pleti a k jejímu vyhlazení je možné využít peeling. Peeling odstraní odumřelé buňky pokožky a pleť se stane hebčí a lépe vstřebá následně použité látky.
Nejčastěji se používají krémy s mořským pískem, namletou pemzou nebo mandlovými peckami.Pomůže i olivový olej smíchaný s jemnou koupelovou solí. Peeling provádějte MAXIMÁLNĚ JEDNOU TÝDNĚ.

Časté „suvenýry” z dovolených a veřejných bazénů

Bradavice 
Náchylnější na bradavice jsou lidé, kteří již trpí jinými kožními chorobami, či osoby se sníženou imunitou. Chytit je můžete téměř všude, kde budete chodit bosi.
„Čekat na to, že se bradavice zhojí sama, nemá smysl. Je sice pravda, že některé do dvou let spontánně zmizí, nicméně jiné mohou během této doby nabýt značných rozměrů a stát se prakticky neléčitelnými. Nehledě na to, že jsou zdrojem infekce pro ostatní,“ říká doktorka Kateřina Klauzová, dermatoložka z kliniky plastické a estetické medicíny Asklepion.
Léčba: Léčba bradavic závisí na věku, rozsahu onemocnění i na tom, jak dlouho člověk bradavici na těle má. „Většinou se ovšem léčí podle typu bradavice, a to buď kyselinou salicylovou, kyselinou mravenčí nebo nejrozšířenější metodou kryoterapií, tedy mražením, kdy se využívá nízké teploty tekutého dusíku,“ říká doktorka Klauzová. Při léčbě bradavic může být použit i laser.
Plíseň
Plísňové onemocnění nehtu si většinou přineseme z veřejných bazénů a koupališť. Můžeme ji mít na prstech u rukou i na nohou, přičemž na noze se díky vlhkosti objevuje nejčastěji. Plíseň poznáme podle ztluštění nehtu, který postupem času mění barvu a začne se drolit. Plísňová (mykotická) infekce se šíří buď přímým kontaktem, nebo používáním společných předmětů (například ručníku) a prostor s nakaženou osobou.
Léčba: Při léčbě plísní se používají místní (mast, roztok, krém) a celkově užívaná antimykotika. „V lehčích případech si poradíte i sami s pomocí volně prodejných přípravků, jinak je vhodné vyhledat kožního lékaře, který provede v případě potřeby mykologické vyšetření a předepíše léčbu,“ říká Klauzová. Dlouhodobé problémy s plísní nehtových plotének může vyřešit i laser.