Doporučení diabetikům při prevenci syndromu diabetické nohy a zásady pro preventivní obuv

 

1.Noste boty dobře padnoucí, kožené, s dostatkem prostoru pro prsty (vpředu dostatečně široké), bez pásků (způsobují puchýře), uzavřené (aby se do boty nedostal písek, kamínky) - i domácí obuv, nejlépe šněrovací (zpevnění nohy, kotníku), s tuhou podrážkou(snižuje tlak na plosku nohy), bez vysokého podpatku, přední okraj boty aby byl rovný (nikdy úzká špička!),s vhodnou pružnou vložkou, nejlépe protismykovou. Obuv pro diabetiky lze zakoupit ve zdravotnických potřebách, u diabetiků s neuropatií je částečně hrazena pojišťovnami, předpis vystaví diabetolog na požádání.

 

2.Před obutím vždy boty zkontrolujte, zda v nich není předmět, vyklepejte je! Nechoďte bosi! Ani doma.

 

3. Nenoste obuv naboso, používejte bezešvé bavlněné ponožky pro diabetiky, (prevence otlaků, puchýřů),bez stahujících gumiček (aby mohla cirkulovat krev).

 

4.Denně nohy prohlížejte, zda na nich nejsou změnybarvy kůže a nehtů, otlaky, puchýře, modřiny, mozoly,zranění, praskliny. Pokud na ně nevidíte, použijte zrcátko nebo požádejte někoho z rodiny. Přinávštěvě lékaře si zouvejte boty, ukažte nohy lékaři.

 

5.Nekuřte (kouřením se zhorší stav cév).

 

6.Každý den umývejte nohy vlažnou vodou, teplota vody nemá přesáhnout 37°C, nohy každý večer ošetřete krémem, pěnou určenou na nohy diabetikům (Indulona je krém na ruce), krém nevtírejte mezi prsty (riziko plísní). Po každé koupeli vytírejte prostory mezi prsty do sucha (prevence plísní, trhlin).

 

7.Používejte antimykotické spreje do bot. Nevystavujte nohy horku a mrazu.

 

 8. Navštěvujte pravidelně odbornou přístrojovou pedikúru. Nepoužívejte k úpravě nehtů kleště,nůžky, lepší je pilník (nebezpečí poranění ostrými předměty). Nehty zapilujte do rovna, nikdy do obloučku (nebezpečí zarůstání). Pokud na nehty dobře nevidíte, nechte úpravu na pedikérce. Nepoužívejte náplasti na kuří oka (obsahují kyselinu,která může leptat okolní tkáň!), vyhledejte přístrojovou pedikúru.

 

9.Navštivte vždy lékaře, máte-li: oteklé nohy, změnu barvy kůže nebo nehtů, puchýře, praskliny, poranění nebo vředy, pedikúru - máte-li zatvrdlou kůži na nohou

 

10.Důležitá je přiměřená pohybová aktivita, cviky pro zdravou nohu. Myslete na to, že máte nohy sníženě citlivé na teplo, tlak a bolest a chraňte se před poraněními

 

Eliška Kopecká, časopis Podiatrické listy č .2/2012